Texas Instruments LP2951CMM-3.3
LP2951CMM-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2951CMM-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2951CMM-3.3.pdf
Availability of LP2951CMM-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2951CMM-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2951CMM-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2951CMM-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2951CMM-3.3
Related LinksLP2951, LP2951CMM-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2951CMM-3.3 Details Description
Related parts for LP2951CMM-3.3
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
CONN PLUG CAP FOR .5B. datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
IC ATTENUATOR PASSIVE 6-DFN datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf