Texas Instruments LP2981AIM5X-3.6/NOPB
LP2981AIM5X-3.6/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2981AIM5X-3.6/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
LP2981AIM5X-3.6/NOPB.pdf
Availability of LP2981AIM5X-3.6/NOPB
QUANTITY
LP2981AIM5X-3.6/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2981AIM5X-3.6/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2981AIM5X-3.6/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
Manufacturer Product PageLP2981AIM5X-3.6/NOPB Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2981AIM5X-3.6/NOPB
Related LinksLP2981AIM5, LP2981AIM5X-3.6/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2981AIM5X-3.6/NOPB Details Description
Related parts for LP2981AIM5X-3.6/NOPB
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
IC CHARGER BATT CONST V/I 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS PIN datasheet.pdf