Texas Instruments LP2982AIBP-2.8
LP2982AIBP-2.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP2982AIBP-2.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 50MA 5USMD
Datasheet Download
LP2982AIBP-2.8.pdf
Availability of LP2982AIBP-2.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2982AIBP-2.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2982AIBP-2.8
Internal Part NumberEIS-LP2982AIBP-2.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-VFBGA
Supplier Device Package5-uSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2982AIBP-2.8
Related LinksLP2982A, LP2982AIBP-2.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2982AIBP-2.8 Details Description
Related parts for LP2982AIBP-2.8
FINGER GUARD METAL FOR W1G180 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 10BIT 24SO datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.38"LX3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 350V 4A DPAK-4 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 15A datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 4.2A datasheet.pdf