Texas Instruments LP2982IM5-3.8/NOPB
LP2982IM5-3.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2982IM5-3.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LP2982IM5-3.8/NOPB.pdf
Availability of LP2982IM5-3.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2982IM5-3.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2982IM5-3.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2982IM5-3.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2982IM5-3.8/NOPB
Related LinksLP2982IM5, LP2982IM5-3.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2982IM5-3.8/NOPB Details Description
Related parts for LP2982IM5-3.8/NOPB
IC SW QUAD ANLG ESD SPST 16-DIP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS-485 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOUCHSCREEN 10.4" USB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 220MA SOT-23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 11/16" datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 8PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 10V SMD datasheet.pdf