Texas Instruments LP2985AIM5-1.8
LP2985AIM5-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5-1.8
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5-1.8.pdf
Availability of LP2985AIM5-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985AIM5-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5-1.8
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5-1.8
Related LinksLP2985A, LP2985AIM5-1.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5-1.8 Details Description
Related parts for LP2985AIM5-1.8
CONN CHAMP SCREWLOCK BRD MT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 70KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16CDIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 14PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 20MHZ 85MW 24-TSSOP datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL RED DIFF datasheet.pdf