Texas Instruments LP2985AIM5-2.9/NOPB
LP2985AIM5-2.9/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5-2.9/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5-2.9/NOPB.pdf
Availability of LP2985AIM5-2.9/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985AIM5-2.9/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5-2.9/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5-2.9/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5-2.9/NOPB
Related LinksLP2985AIM, LP2985AIM5-2.9/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5-2.9/NOPB Details Description
Related parts for LP2985AIM5-2.9/NOPB
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8WSON datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 36POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM 648VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf