Texas Instruments LP2985AIM5-5.7/NOPB
LP2985AIM5-5.7/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5-5.7/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 5.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5-5.7/NOPB.pdf
Availability of LP2985AIM5-5.7/NOPB
QUANTITY
LP2985AIM5-5.7/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5-5.7/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5-5.7/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5-5.7/NOPB
Related LinksLP2985AIM, LP2985AIM5-5.7/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5-5.7/NOPB Details Description
Related parts for LP2985AIM5-5.7/NOPB
TRANS NPN 20V 5A TO-92 datasheet.pdf
IC LOGIC PLL W/VCO 16-TVSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC COMP CMOS HS 18V 20-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 37 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf