Texas Instruments LP2985AIM5X-2.7
LP2985AIM5X-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5X-2.7
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5X-2.7.pdf
Availability of LP2985AIM5X-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985AIM5X-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5X-2.7
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5X-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5X-2.7
Related LinksLP2985A, LP2985AIM5X-2.7 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5X-2.7 Details Description
Related parts for LP2985AIM5X-2.7
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 200NS 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 220V 1.2A A-MELF datasheet.pdf