Texas Instruments LP2985AIM5X-2.9
LP2985AIM5X-2.9 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5X-2.9
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5X-2.9.pdf
Availability of LP2985AIM5X-2.9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985AIM5X-2.9 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5X-2.9
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5X-2.9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5X-2.9
Related LinksLP2985A, LP2985AIM5X-2.9 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5X-2.9 Details Description
Related parts for LP2985AIM5X-2.9
CBS THREAD MALE 1 1/2"V-O NYLON datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 144FBGA datasheet.pdf
MI-2 TABLE TOP TERMINATOR datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 700 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf