Texas Instruments LP2985IBL-3.3
LP2985IBL-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985IBL-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5USMD
Datasheet Download
LP2985IBL-3.3.pdf
Availability of LP2985IBL-3.3
QUANTITY
LP2985IBL-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985IBL-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2985IBL-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-VFBGA
Supplier Device Package5-uSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985IBL-3.3
Related LinksLP2985, LP2985IBL-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985IBL-3.3 Details Description
Related parts for LP2985IBL-3.3
CONN HEADER .100 SNGL STR 27POS datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
18 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 153MA 9.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 70POS THRUHL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2.9A TO277A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf