Texas Instruments LP2985IM5-2.6/NOPB
LP2985IM5-2.6/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985IM5-2.6/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985IM5-2.6/NOPB.pdf
Availability of LP2985IM5-2.6/NOPB
QUANTITY
LP2985IM5-2.6/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985IM5-2.6/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985IM5-2.6/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985IM5-2.6/NOPB
Related LinksLP2985IM5, LP2985IM5-2.6/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985IM5-2.6/NOPB Details Description
Related parts for LP2985IM5-2.6/NOPB
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 39OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC XMITTER UHF 433MHZ 10TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF SMD datasheet.pdf