Texas Instruments LP2985IM5X-4.5
LP2985IM5X-4.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985IM5X-4.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985IM5X-4.5.pdf
Availability of LP2985IM5X-4.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985IM5X-4.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985IM5X-4.5
Internal Part NumberEIS-LP2985IM5X-4.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985IM5X-4.5
Related LinksLP2985I, LP2985IM5X-4.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985IM5X-4.5 Details Description
Related parts for LP2985IM5X-4.5
RES SMD 10.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 1/2" 1.57" datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1800V 300A datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP 680MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
N CRIMP PLUG (SILVER PLATED) datasheet.pdf
MICRO 31C S 30" YEL JACKS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD SO datasheet.pdf
CAP TRIM 2.6-18PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf