Texas Instruments LP2985IM5X-5.7/NOPB
LP2985IM5X-5.7/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985IM5X-5.7/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985IM5X-5.7/NOPB.pdf
Availability of LP2985IM5X-5.7/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985IM5X-5.7/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985IM5X-5.7/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985IM5X-5.7/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985IM5X-5.7/NOPB
Related LinksLP2985IM5, LP2985IM5X-5.7/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985IM5X-5.7/NOPB Details Description
Related parts for LP2985IM5X-5.7/NOPB
BLADE PHIL SLOT SZ0/3MM 4.72" datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 32-SDIP datasheet.pdf
CONN 7/8" 4POS PLUG datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 17.53MM datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RING HI TEMP VERSAKRIMP TAPE datasheet.pdf
IC ADC 18BIT I2C 3.75SPS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf