Texas Instruments LP2985ITP-2.9/NOPB
LP2985ITP-2.9/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985ITP-2.9/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP2985ITP-2.9/NOPB.pdf
Availability of LP2985ITP-2.9/NOPB
QUANTITY
LP2985ITP-2.9/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985ITP-2.9/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985ITP-2.9/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985ITP-2.9/NOPB
Related LinksLP2985ITP, LP2985ITP-2.9/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985ITP-2.9/NOPB Details Description
Related parts for LP2985ITP-2.9/NOPB
CAP CER 22PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
043-086-1P-008 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
COPPER IN-LINE REDUCING SPLI datasheet.pdf
25POS F P/C 370PF M3 datasheet.pdf