Texas Instruments LP2988AIMM-3.8
LP2988AIMM-3.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP2988AIMM-3.8
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2988AIMM-3.8.pdf
Availability of LP2988AIMM-3.8
QUANTITY
LP2988AIMM-3.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2988AIMM-3.8
Internal Part NumberEIS-LP2988AIMM-3.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2988AIMM-3.8
Related LinksLP2988A, LP2988AIMM-3.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2988AIMM-3.8 Details Description
Related parts for LP2988AIMM-3.8
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3.0KHZ 30V PCB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
DSUB SLIDING LOCK RETAIN SIZE37 datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TINLEAD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V .26A SOT-23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf