Texas Instruments LP2989ILDX-2.8/NOPB
LP2989ILDX-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2989ILDX-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8WSON
Datasheet Download
LP2989ILDX-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP2989ILDX-2.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2989ILDX-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2989ILDX-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2989ILDX-2.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2989ILDX-2.8/NOPB
Related LinksLP2989ILD, LP2989ILDX-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2989ILDX-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP2989ILDX-2.8/NOPB
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf