Copal Electronics LP2S-27S-889-Z
LP2S-27S-889-Z picture photo
Mfg. Part Number
LP2S-27S-889-Z
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LP2S-27S-889-Z.pdf
Availability of LP2S-27S-889-Z
QUANTITY
LP2S-27S-889-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2S-27S-889-Z
Internal Part NumberEIS-LP2S-27S-889-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons
Standard Package25
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLP
PackagingTube
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)2.2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Mechanical Life-
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2S-27S-889-Z
Related LinksLP2S-27, LP2S-27S-889-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
LP2S-27S-889-Z Details Description
Related parts for LP2S-27S-889-Z
IC SUPERVISOR 3.00V LOW TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 220MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
UNIV ISE DESIGN SUITE BUND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 6POS datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 1A DO214BA datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS datasheet.pdf