Copal Electronics LP2W-16S-R-Z
LP2W-16S-R-Z picture photo
Mfg. Part Number
LP2W-16S-R-Z
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LP2W-16S-R-Z.pdf
Availability of LP2W-16S-R-Z
QUANTITY
LP2W-16S-R-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2W-16S-R-Z
Internal Part NumberEIS-LP2W-16S-R-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLP
PackagingTube
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 16.20mm
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Mechanical Life-
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2W-16S-R-Z
Related LinksLP2W-1, LP2W-16S-R-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
LP2W-16S-R-Z Details Description
Related parts for LP2W-16S-R-Z
KIT FUSE SP/SPT 5X20 .8-10A 250V datasheet.pdf
CONN TERM FAST-ON 1/0AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 15% 5KA datasheet.pdf
CBL RIBN 28COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
TOOL INSERTION = M81969/33-02 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.3V 10W datasheet.pdf