Pulse Electronics Corporation LP30-200B126
LP30-200B126 picture photo
Mfg. Part Number
LP30-200B126
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE
Datasheet Download
LP30-200B126.pdf
Availability of LP30-200B126
QUANTITY
LP30-200B126 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP30-200B126
Internal Part NumberEIS-LP30-200B126
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesLow Profile Plug-In
TypeSemi-Toroidal
Voltage - Primary-
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)Parallel 400mA, Series 200mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max6 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max)21.59mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP30-200B126
Related LinksLP30-2, LP30-200B126 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
LP30-200B126 Details Description
Related parts for LP30-200B126
RES SMD 619 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE MODULE I/O EXP datasheet.pdf
E1/I1 DIE 20(2) MMZ MP LOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS JAM NUT SKT M12 datasheet.pdf