Texas Instruments LP38500SD-ADJ/NOPB
LP38500SD-ADJ/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38500SD-ADJ/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 1.5A 8WSON
Datasheet Download
LP38500SD-ADJ/NOPB.pdf
Availability of LP38500SD-ADJ/NOPB
QUANTITY
LP38500SD-ADJ/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38500SD-ADJ/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38500SD-ADJ/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output0.6 V ~ 5 V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.22V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (3x2.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38500SD-ADJ/NOPB
Related LinksLP38500SD, LP38500SD-ADJ/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38500SD-ADJ/NOPB Details Description
Related parts for LP38500SD-ADJ/NOPB
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 10K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf