Texas Instruments LP3856ESX-3.3
LP3856ESX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3856ESX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3856ESX-3.3.pdf
Availability of LP3856ESX-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3856ESX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3856ESX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3856ESX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.39V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3856ESX-3.3
Related LinksLP3856, LP3856ESX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3856ESX-3.3 Details Description
Related parts for LP3856ESX-3.3
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
WRENCH PIPE 2.6" 21.06" datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 12"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf