Texas Instruments LP38692MPX-2.5
LP38692MPX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP38692MPX-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-5
Datasheet Download
LP38692MPX-2.5.pdf
Availability of LP38692MPX-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP38692MPX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38692MPX-2.5
Internal Part NumberEIS-LP38692MPX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.8V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
Supplier Device PackageSOT-223-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38692MPX-2.5
Related LinksLP38692, LP38692MPX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38692MPX-2.5 Details Description
Related parts for LP38692MPX-2.5
CONN CAP RCPT 6POS UMNL FLANGE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FUSE 4500A 600V T-LAG UL CSA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 301 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 5.08MM datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J L=35CM 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT323 datasheet.pdf