Texas Instruments LP3883ET-1.2/NOPB
LP3883ET-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3883ET-1.2/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 3A TO220-5
Datasheet Download
LP3883ET-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP3883ET-1.2/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3883ET-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3883ET-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3883ET-1.2/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3883ET-1.2/NOPB
Related LinksLP3883ET, LP3883ET-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3883ET-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP3883ET-1.2/NOPB
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT MOD 220POS 11ROW R/A datasheet.pdf
IC SUPERCAP CHARGER 150MA 10-DFN datasheet.pdf
IC POT DPP 10K 64TAP 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TIN datasheet.pdf
WIRE MANAGER 79X6X5" BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.2A 6TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf