Texas Instruments LP3891ES-1.2/NOPB
LP3891ES-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3891ES-1.2/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP3891ES-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP3891ES-1.2/NOPB
QUANTITY
LP3891ES-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3891ES-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3891ES-1.2/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3891ES-1.2/NOPB
Related LinksLP3891ES, LP3891ES-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3891ES-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP3891ES-1.2/NOPB
IC DIGITAL POT 1K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMPC datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 6A IEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf