Texas Instruments LP3999ITL-2.4/NOPB
LP3999ITL-2.4/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3999ITL-2.4/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.4V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3999ITL-2.4/NOPB.pdf
Availability of LP3999ITL-2.4/NOPB
QUANTITY
LP3999ITL-2.4/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3999ITL-2.4/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3999ITL-2.4/NOPB
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.4V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3999ITL-2.4/NOPB
Related LinksLP3999ITL, LP3999ITL-2.4/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3999ITL-2.4/NOPB Details Description
Related parts for LP3999ITL-2.4/NOPB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 62POS datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT HV 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM STR TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 2020 SMD datasheet.pdf
CB 19C 19#16 SKT PLUG datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
4700UF 450V 76X114MM 85C 2000H datasheet.pdf