Cornell Dubilier Electronics LP471M450E9P3
LP471M450E9P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP471M450E9P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LP471M450E9P3.pdf
Availability of LP471M450E9P3
QUANTITY
LP471M450E9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP471M450E9P3
Internal Part NumberEIS-LP471M450E9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP471M450E9P3
Related LinksLP471M, LP471M450E9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP471M450E9P3 Details Description
Related parts for LP471M450E9P3
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL-IN V-OUT 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 19POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
LED RED 5.5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 200MHZ 10CLCC datasheet.pdf