United Chemi-Con MVH100VE101ML17TR
MVH100VE101ML17TR picture photo
Mfg. Part Number
MVH100VE101ML17TR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
MVH100VE101ML17TR.pdf
Availability of MVH100VE101ML17TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVH100VE101ML17TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVH100VE101ML17TR
Internal Part NumberEIS-MVH100VE101ML17TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVH
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVH100VE101ML17TR
Related LinksMVH100VE, MVH100VE101ML17TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVH100VE101ML17TR Details Description
Related parts for MVH100VE101ML17TR
IC REG LDO 3.3V 0.3A SM8 datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC QUAD BILATERAL SWITCH 14-DIP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SCHMIT-TRIGG INV GATE SOT25 datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER T-1 LED'S datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf