Texas Instruments LP5907MFX-1.8/NOPB
LP5907MFX-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5907MFX-1.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
LP5907MFX-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP5907MFX-1.8/NOPB
QUANTITY
LP5907MFX-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5907MFX-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5907MFX-1.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5907 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageLP5907MFX-1.8/NOPB Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5907MFX-1.8/NOPB
Related LinksLP5907MFX, LP5907MFX-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5907MFX-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP5907MFX-1.8/NOPB
FIXED IND 330UH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2393 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.65V VTH 8-DIP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 4A TO126 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 3.2A VS-8 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 50POS T/H DL KEY datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD PWM DC-DC CTRLR datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 62.5W TO-3PF datasheet.pdf