Texas Instruments LP5951MF-1.8/NOPB
LP5951MF-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5951MF-1.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP5951MF-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP5951MF-1.8/NOPB
QUANTITY
LP5951MF-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5951MF-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5951MF-1.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Manufacturer Product PageLP5951MF-1.8/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5951MF-1.8/NOPB
Related LinksLP5951MF, LP5951MF-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5951MF-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP5951MF-1.8/NOPB
CAP FILM 6800PF 2% 50VDC 1206 datasheet.pdf
HOLDER TAG BZT2 ZA WS 10/5 100PK datasheet.pdf
ENDPLATE AP SAKD 2.5 N PA BEIGE datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 6 AWG M10 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
H48-6A SHEET 320X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf