Texas Instruments LP5990TM-2.8/NOPB
LP5990TM-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5990TM-2.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4DSBGA
Datasheet Download
LP5990TM-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP5990TM-2.8/NOPB
QUANTITY
LP5990TM-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5990TM-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5990TM-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5990TM-2.8/NOPB
Related LinksLP5990TM, LP5990TM-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5990TM-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP5990TM-2.8/NOPB
IC FIFO SYNC 2048X9 20NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC LED DRIVER LINEAR SOD-123 datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 15A TO-247 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V Y5U 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf