Texas Instruments LP5990TMX-1.2/NOPB
LP5990TMX-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5990TMX-1.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4DSBGA
Datasheet Download
LP5990TMX-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP5990TMX-1.2/NOPB
QUANTITY
LP5990TMX-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5990TMX-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5990TMX-1.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5990TMX-1.2/NOPB
Related LinksLP5990TMX, LP5990TMX-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5990TMX-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP5990TMX-1.2/NOPB
RES SMD 31.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CONV 1CH CAP TO DGTL 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf