Bourns Inc. LPA0618-501KL
LPA0618-501KL picture photo
Mfg. Part Number
LPA0618-501KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 250MA 2 OHM TH
Datasheet Download
LPA0618-501KL.pdf
Availability of LPA0618-501KL
QUANTITY
LPA0618-501KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPA0618-501KL
Internal Part NumberEIS-LPA0618-501KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPA
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.984" L (6.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPA0618-501KL
Related LinksLPA061, LPA0618-501KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPA0618-501KL Details Description
Related parts for LPA0618-501KL
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 16DIP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 67.108864MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC USB SWITCH 4:1 20TQFN datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
1.25MM F/F 50POS 26AWG 300MM datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 209 I/O 144TQ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf