NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LPC2158FBD100,551
LPC2158FBD100,551 picture photo
Mfg. Part Number
LPC2158FBD100,551
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ARM7 MCU FLASH 512K 100LQFP
Datasheet Download
LPC2158FBD100,551.pdf
Availability of LPC2158FBD100,551
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPC2158FBD100,551 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPC2158FBD100,551
Internal Part NumberEIS-LPC2158FBD100,551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileLPCZone - LCD Overview
USB Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Dec/2012
Multiple Devices Dec/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesLPC2100
PackagingTray
Core ProcessorARM7®
Core Size16/32-Bit
Speed60MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size40K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b; D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPC2158FBD100,551
LPC2158FBD100,551 Details Description
Related parts for LPC2158FBD100,551
IC RTC BINARY CNT I2C 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.53M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.9A SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC datasheet.pdf