Vishay Sfernice LPS1100H1000JB
LPS1100H1000JB picture photo
Mfg. Part Number
LPS1100H1000JB
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 1100W
Datasheet Download
LPS1100H1000JB.pdf
Availability of LPS1100H1000JB
QUANTITY
LPS1100H1000JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LPS1100H1000JB
Internal Part NumberEIS-LPS1100H1000JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLPS1100 Thick Film Resistors
Standard Package15
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesLPS 1100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1100W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesNon-Inductive
Coating, Housing Type-
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Height1.000" (25.40mm)
Lead StyleM4 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPS1100H1000JB
Related LinksLPS1100, LPS1100H1000JB Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
LPS1100H1000JB Details Description
Related parts for LPS1100H1000JB
MOZ 230VAC 24VDC 2A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf