Bourns Inc. LPV1620-101KL
LPV1620-101KL picture photo
Mfg. Part Number
LPV1620-101KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 2A 90 MOHM TH
Datasheet Download
LPV1620-101KL.pdf
Availability of LPV1620-101KL
QUANTITY
LPV1620-101KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPV1620-101KL
Internal Part NumberEIS-LPV1620-101KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package153
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPV
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPV1620-101KL
Related LinksLPV162, LPV1620-101KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPV1620-101KL Details Description
Related parts for LPV1620-101KL
SCR PHASE CONT 800V 720A E-PUK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48FBGA datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 1 DB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 39 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf