Bourns Inc. LPV1620-500KL
LPV1620-500KL picture photo
Mfg. Part Number
LPV1620-500KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 50UH 3A 60 MOHM TH
Datasheet Download
LPV1620-500KL.pdf
Availability of LPV1620-500KL
QUANTITY
LPV1620-500KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPV1620-500KL
Internal Part NumberEIS-LPV1620-500KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package153
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPV
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance50µH
Tolerance±10%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPV1620-500KL
Related LinksLPV162, LPV1620-500KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPV1620-500KL Details Description
Related parts for LPV1620-500KL
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H DL KEY 50POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TORQUE MOTOR 3W 60MM SQ 100VAC datasheet.pdf