Cornell Dubilier Electronics LPW822M1CN30V-W
LPW822M1CN30V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW822M1CN30V-W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LPW822M1CN30V-W.pdf
Availability of LPW822M1CN30V-W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPW822M1CN30V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW822M1CN30V-W
Internal Part NumberEIS-LPW822M1CN30V-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLPW Snap-ins EOL 10/Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPW
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)101 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW822M1CN30V-W
Related LinksLPW822M, LPW822M1CN30V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW822M1CN30V-W Details Description
Related parts for LPW822M1CN30V-W
IDC CABLE-AKC34G/ AE34G / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-25V 1.05A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf