Cornell Dubilier Electronics LPX271M200A1P3
LPX271M200A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX271M200A1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LPX271M200A1P3.pdf
Availability of LPX271M200A1P3
QUANTITY
LPX271M200A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX271M200A1P3
Internal Part NumberEIS-LPX271M200A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPX
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX271M200A1P3
Related LinksLPX271M, LPX271M200A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX271M200A1P3 Details Description
Related parts for LPX271M200A1P3
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG 47 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE PIN datasheet.pdf