Sharp Microelectronics LQ070Y3DG3A
LQ070Y3DG3A picture photo
Mfg. Part Number
LQ070Y3DG3A
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 7.0" 800X480 WVGA
Datasheet Download
LQ070Y3DG3A.pdf
Availability of LQ070Y3DG3A
QUANTITY
LQ070Y3DG3A Order Process
Ship out your order
Specifications of LQ070Y3DG3A
Internal Part NumberEIS-LQ070Y3DG3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-2015-0327-01 27/Mar/2015
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size7" (177.80mm)
Viewing Area152.40mm W x 91.40mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels800 x 480 (WVGA)
InterfaceParallel, 24-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.19mm W x 0.19mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQ070Y3DG3A
Related LinksLQ070, LQ070Y3DG3A Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
LQ070Y3DG3A Details Description
Related parts for LQ070Y3DG3A
IDC CABLE- ASC20B/AE20M/ASC20B datasheet.pdf
RES SMD 312 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37P METAL 180DEG datasheet.pdf
BOA 19DB LC/UPC BB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1-48" datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf