Sharp Microelectronics LQ121S1DC71
LQ121S1DC71 picture photo
Mfg. Part Number
LQ121S1DC71
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 12.1" 800X600 SVGA
Datasheet Download
LQ121S1DC71.pdf
Availability of LQ121S1DC71
QUANTITY
LQ121S1DC71 Order Process
Ship out your order
Specifications of LQ121S1DC71
Internal Part NumberEIS-LQ121S1DC71
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size12.1" (307.34mm)
Viewing Area246.00mm W x 184.50mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels800 x 600 (SVGA)
InterfaceParallel, 18-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.31mm W x 0.31mm H