Panasonic Electric Works TXD2-L-H-4.5V
TXD2-L-H-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
TXD2-L-H-4.5V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TXD2-L-H-4.5V.pdf
Availability of TXD2-L-H-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TXD2-L-H-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2-L-H-4.5V
Internal Part NumberEIS-TXD2-L-H-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT-Series Relays, Cautions for Use
Relay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Product Training ModulesSignal Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current33.3mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power150 mW
Coil Resistance135 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2-L-H-4.5V
Related LinksTXD2-L, TXD2-L-H-4.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2-L-H-4.5V Details Description
Related parts for TXD2-L-H-4.5V
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH M3 HINGE LEVER GOLD SLD datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
SENSOR SLIGHT MOTION 5V BLK LEN datasheet.pdf
CONN MAG-MATE SLIMLINE 31-33AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf