Power Integrations LQA20T200C
LQA20T200C picture photo
Mfg. Part Number
LQA20T200C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB
Datasheet Download
LQA20T200C.pdf
Availability of LQA20T200C
QUANTITY
LQA20T200C Order Process
Ship out your order
Specifications of LQA20T200C
Internal Part NumberEIS-LQA20T200C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesQspeed™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)16ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQA20T200C
Related LinksLQA20, LQA20T200C Datasheet, Power Integrations Distributor
LQA20T200C Details Description
Related parts for LQA20T200C
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170POS .050 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8VSSOP datasheet.pdf
IC RF DSA 2BIT 50 OHM 12QFN datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
S1DX TIMER datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 16 V datasheet.pdf