Murata Electronics North America LQG15HH6N8J02D
LQG15HH6N8J02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HH6N8J02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 240 MOHM
Datasheet Download
LQG15HH6N8J02D.pdf
Availability of LQG15HH6N8J02D
QUANTITY
LQG15HH6N8J02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HH6N8J02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HH6N8J02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HH6N8J02D
Related LinksLQG15HH, LQG15HH6N8J02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HH6N8J02D Details Description
Related parts for LQG15HH6N8J02D
RECT BRIDGE 15A 100V WIRE LEADS datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 800MHZ 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 1000VDC 5AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf