Murata Electronics North America LQG15HS56NJ02D
LQG15HS56NJ02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HS56NJ02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 200MA 820 MOHM
Datasheet Download
LQG15HS56NJ02D.pdf
Availability of LQG15HS56NJ02D
QUANTITY
LQG15HS56NJ02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HS56NJ02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HS56NJ02D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)820 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HS56NJ02D
Related LinksLQG15HS, LQG15HS56NJ02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HS56NJ02D Details Description
Related parts for LQG15HS56NJ02D
TERMINAL SOLDER TURRET .084" datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TOOL HEAD ASSY FOR 19279-0002 datasheet.pdf
CHASSIS MOD TO CUST DWG datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.9A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 20POS SMD datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB M3 PRO 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf