Murata Electronics North America LQH43NN270K03L
LQH43NN270K03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43NN270K03L
Brief Description
FIXED IND 27UH 300MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
LQH43NN270K03L.pdf
Availability of LQH43NN270K03L
QUANTITY
LQH43NN270K03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43NN270K03L
Internal Part NumberEIS-LQH43NN270K03L
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43NN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43NN270K03L
Related LinksLQH43NN, LQH43NN270K03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43NN270K03L Details Description
Related parts for LQH43NN270K03L
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 472MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf