Murata Electronics North America LQH6PPN2R2N43L
LQH6PPN2R2N43L picture photo
Mfg. Part Number
LQH6PPN2R2N43L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 4.1A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
LQH6PPN2R2N43L.pdf
Availability of LQH6PPN2R2N43L
QUANTITY
LQH6PPN2R2N43L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH6PPN2R2N43L
Internal Part NumberEIS-LQH6PPN2R2N43L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLQH6PP Series Power Inductors
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH6PP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating4.1A
Current - Saturation5.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2424 (6060 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH6PPN2R2N43L
Related LinksLQH6PPN, LQH6PPN2R2N43L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH6PPN2R2N43L Details Description
Related parts for LQH6PPN2R2N43L
IC MPU Z180 8MHZ 80QFP datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf