Murata Electronics North America LQM2HPN2R2MGSL
LQM2HPN2R2MGSL picture photo
Mfg. Part Number
LQM2HPN2R2MGSL
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.1A 180 MOHM
Datasheet Download
LQM2HPN2R2MGSL.pdf
Availability of LQM2HPN2R2MGSL
QUANTITY
LQM2HPN2R2MGSL Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM2HPN2R2MGSL
Internal Part NumberEIS-LQM2HPN2R2MGSL
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM2HP_GS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)225 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM2HPN2R2MGSL
Related LinksLQM2HPN, LQM2HPN2R2MGSL Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM2HPN2R2MGSL Details Description
Related parts for LQM2HPN2R2MGSL
CONN PLUG CPC 7POS SOLDER CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.075DIA GOLD datasheet.pdf
IC BOOST CONV ADJ 1.5A 8WSON datasheet.pdf
RES 45 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 6POS 3.96M 16AWG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
100UF 450V 22X40MM 105C 5000H datasheet.pdf