Murata Electronics North America LQP02TN1N8C02D
LQP02TN1N8C02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP02TN1N8C02D
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 200MA 700 MOHM
Datasheet Download
LQP02TN1N8C02D.pdf
Availability of LQP02TN1N8C02D
QUANTITY
LQP02TN1N8C02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP02TN1N8C02D
Internal Part NumberEIS-LQP02TN1N8C02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP02T
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.8nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP02TN1N8C02D
Related LinksLQP02TN, LQP02TN1N8C02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP02TN1N8C02D Details Description
Related parts for LQP02TN1N8C02D
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.42K OHM 1% 10W datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf