Murata Electronics North America LQP02TN3N1S02D
LQP02TN3N1S02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP02TN3N1S02D
Brief Description
FIXED IND 3.1NH 180MA 1.3 OHM
Datasheet Download
LQP02TN3N1S02D.pdf
Availability of LQP02TN3N1S02D
QUANTITY
LQP02TN3N1S02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP02TN3N1S02D
Internal Part NumberEIS-LQP02TN3N1S02D
Material - Core-
Inductance3.1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP02TN3N1S02D
Related LinksLQP02TN, LQP02TN3N1S02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP02TN3N1S02D Details Description
Related parts for LQP02TN3N1S02D
IC OPAMP GP 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6256A datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X3 YLW,YLW,YLW,YLW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 2POS datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf