Murata Electronics North America LQP02TQ1N5B02D
LQP02TQ1N5B02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP02TQ1N5B02D
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 400MA 200 MOHM
Datasheet Download
LQP02TQ1N5B02D.pdf
Availability of LQP02TQ1N5B02D
QUANTITY
LQP02TQ1N5B02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP02TQ1N5B02D
Internal Part NumberEIS-LQP02TQ1N5B02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP02TQ_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThick Film
Material - Core-
Inductance1.5nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant15GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP02TQ1N5B02D
Related LinksLQP02TQ, LQP02TQ1N5B02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP02TQ1N5B02D Details Description
Related parts for LQP02TQ1N5B02D
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOIC datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 800V 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf